Léto s biografem
Že léto kinům nepřeje? Jak se to vezme. Do těch kamenných s klimatizací se můžete skočit přes den ochladit, do těch pod širým nebem si zase můžete večer dojít vychutnat kromě filmů i jedinečnou atmosféru. Letní kina přitom během sezóny zvyšují celkovou kapacitu tuzemských biografů až o 80 %, jak ukazují data shromažďovaná v rámci projektu porovnávajícího kvalitu života v českých obcích Obce v datech.
Kde na vás zaručeně zbyde místo? Zkuste Boháňku u Hořic
Rádi byste si zašli do kina, ale nejste si úplně jistí, jestli na vás na poslední chvíli zbyde místo? Během teplejších měsíců jsou vaše šance vyšší, a to díky letním kinům a podobným, často improvizovaným, sezónním podnikům, které ke kapacitě tuzemských biografů se stálým provozem přidávají dalších zhruba 80 % míst. Právě letní kina jsou oblíbenou sezónní událostí obzvláště v místech, kde klasické kino s pravidelným celoročním provozem chybí.
Své o tom vědí v Boháňce, obci nedaleko Hořic v okrese Jičín. Ta má sice jen 230 stálých obyvatel, ale v letních měsících se může chlubit kinem v někdejším lomu s tisícovkou míst. Jde tak o jedinou obec u nás, kde počet míst v kinech přesahuje počet obyvatel, když na jednoho Boháňčana připadá více jak 4,3 sedačky. K tomuto číslu se žádná další obec v ČR nepřibližuje ani zdaleka, blízko taktéž slušnému poměru 1:1 jsou ovšem ještě obce Předslav u Klatov (0,9 místa v kině na jednoho obyvatele) a Všehoří poblíž Šumperka (0,82). Nemusíme asi zmiňovat, že je tomu tak opět díky existenci kina v sezónním, tedy letním provozu.
Velká města, jako je Praha nebo Brno, nabízejí i přes vysoký počet kin jen velmi málo míst v přepočtu na obyvatele a umístila by se tak až na konci žebříčku. Praha s 0,024 místa na obyvatele, Brno s 0,017 místa, Ostrava s 0,015 místa a třeba Plzeň pak o něco výše s 0,054 místa na obyvatele (pokud by se tedy celá Plzeň rozhodla jít do místních kin, na jednu sedačku se bude muset vměstnat přes 18 lidí). S nejmenším počtem míst mezi obcemi, která alespoň jedno kino mají, si musí vystačit Rokycany. Více než čtrnáctitisícové město disponuje jedním kinem s 50 místy (a to v režimu nepravidelného provozu) a nabízí tedy jen 0,004 místa na obyvatele. Kdyby chtěli všichni obyvatelé Rokycan vyrazit najednou do kina, budeme je tedy muset nejspíš připočítat k těm plzeňským...
Spádové kinoměsto Plzeň
Vysoký počet míst v přepočtu na obyvatele v Plzni (alespoň v porovnání s dalšími velkými městy) je dán i tím, že se zde nachází kino pro největší počet diváků v České republice. Amfiteátr v místní čtvrti Lochotín má kapacitu pět tisíc míst, tedy víc než největší pražské multiplexy (z nichž největší pojmou najednou lehce přes 2 500 diváků). Na druhou stranu chybí v okolí Plzně kina s pravidelným provozem. Okresy Plzeň-sever a Rokycany nemají na svém území dokonce ani jedno.
V případě kin s pravidelným provozem vede v počtu míst na obyvatele obec Kruh v Libereckém kraji s 0,43 místa, na druhé příčce jsou Janské Lázně s 0,37 místa a na třetím místě je Pernink v Karlovarském kraji. Není náhodou, že se zároveň jedná o tři nejmenší obce z těch, které kino s pravidelným provozem vůbec mají.
Samotná přítomnost kina v obci ještě kulturní vyžití obyvatelům negarantuje. Mezi jednotlivými kiny jsou výrazné rozdíly v počtu promítaných filmů – některá promítají několik filmů denně, zatímco jiná například jeden měsíčně. V rámci projektu Obce v datech proto zahrnujeme i tuto proměnnou, a v tomto ohledu vyhrávají obyvatelé Českých Budějovic, kde je promítáno více než 7 filmů na 1 000 obyvatel za jeden týden.
Petra Konečná, Senior Consultant Deloitte
Téměř všechna kina promítají digitálně
V České republice bylo podle dat České unie filmových distributorů loni 770 kin s téměř 220 000 místy k sezení. Největší počet míst nabídla podle očekávání Praha (celkem 31 155 míst v 66 kinech), díky zmiňovanému letnímu kinu ji následovala Plzeň (celkem 9 238 míst ve 12 kinech), na třetím místě se umístilo Brno (celkem 6 337 míst v 18 kinech). V případě kin výhradně s pravidelným, tedy celoročním provozem, by se Plzeň zařadila až za větší krajská města Brno a Ostravu.
Podle dostupných údajů zbývá v České republice posledních pět kin, která promítají analogově, tedy za použití filmového materiálu. Největší takové kino s kapacitou 500 diváků se nachází v Bystřičce ve Zlínském kraji. Jedná se ovšem o letní kino, podobně jako u dalších čtyř, která jsou buď kina letní nebo s nepravidelným provozem.
Ostatní česká kina nabízejí digitální promítání, které by mělo ideálně splňovat normu DCI (Digital Cinema Initiatives). Tu si můžete užít z 57 % sedadel v kinosálech v ČR, ale jen v 36 % kin, což svědčí o tom, že tento standard kvality zůstává prozatím doménou především velkých multiplexů.