Archiv

Moravské a české víno v datech

V České republice je přes 20 tisíc hektarů vinic, zhruba 2,5krát víc než před 50 lety. Přes 90 % z nich je na Moravě, nejvíc v okrese Břeclav. Nejoblíbenější, resp. nejčastěji pěstovanou odrůdou je veltlínské zelené. Češi také více pijí víno, v roce 2016 to bylo téměř 17 litrů na osobu, o 5,5 litrů více než před revolucí.

Dostupnost zdravotní péče v Česku

V Česku přibývá lékařů, zubařů i farmaceutů, výrazně pomaleji pak rostou počty sester a porodních asistentek. Nejvíce lékařů a nemocničních lůžek najdeme v Praze, která je ale centrem spádové oblasti i z dalších krajů. Lékárníků je nejvíce v univerzitních městech, kde se vyučuje obor farmacie.

Vodní plochy v Česku

Že najdeme nejvíc vodních ploch u nás v jižních Čechách, to víme asi všichni. Kolik rybníků tam ale přesně je? A kolik jich najdeme v celé ČR? A jak se v současné době - kdy slyšíme o suchu ze všech stran - rozsah vodních ploch u nás vyvíjí? Vydejte se na exkurzi s Českem v datech. Na závěr pro vás máme i více než dvě desítky českých vodních nej!

Kámen (smrtelného) úrazu

Česko v datech je o tématech odlehčenějších i závažnějších. Stejně tak léto s sebou přináší spoustu radosti, ale také spoustu nešťastných událostí. Právě na ty jsme se zaměřili v novém tématu. Dozvíte se, ke kolika úrazům vyjíždí záchranná služba v jednotlivých krajích, kolik se u nás stává pracovních úrazů nebo třeba kolik lidí umírá v důsledku utonutí.

Záletní Češi
Jak se vyvíjely destinace z pražského letiště

Letiště Václava Havla Praha, známé stále ještě také pod svým původním „geografickým” názvem Praha Ruzyně, odbavilo v loňském roce rekordní počet cestujících. Kam se ale z Prahy létá nejčastěji a jak nejčastější destinace ovlivnily třeba politické změny, globální hrozby nebo rozvoj pozemní komunikace?

Když se kácí les

My Češi, když něco děláme správně, tak na to jdeme od lesa. Když jsme veselí, tak řveme jak na lesy a když kácíme les, létají třísky. Lesy mají zkrátka v našich srdcích nezastupitelné místo. V jakém jsou ale stavu a jak se na nich podepsala staletí změn v politice i způsobu hospodaření? Jaké stromy v nich rostou a jak je potřeba jejich druhovou skladbu změnit? Podívali jsme se na Česko v datech.

Česká Zetka
Generace Z dospěla do produktivního věku

Generace líná, sebestředná a nesoustředěná. I tak někteří popisují tzv. Generaci Z, jejíž nejstarší příslušníci teď vstupují do produktivního věku. Je to ale objektivní pohled? Čím je vlastně tahle generace, která tvoří už pětinu obyvatel naší země specifická a proč se o ní mluví stále častěji?

Byt či nebyt
Kolik stojí byty v Česku
a kdo je kupuje?

V roce 2017 u nás byla dokončena jen polovina bytů v porovnání s rokem 1989. Český realitní trh se stále potýká s útlumem výstavby v době hospodářské krize, poptávka vysoko převyšuje nabídku a ceny hlavně ve velkých městech rostou raketovým tempem. Navazujeme na článek o stavebnictví a přinášíme detailní informace o nabídce bytů v Česku. Kolik se u nás prodává bytů, na čem závisí jejich cena a kdo jsou ti, kteří je kupují?

Stavebnice Česko

Jak si stojí stavební průmysl v zemi, kde jsou asi nejznámějšími budovateli Pat a Mat, kde hlavní město čeká na svůj obchvat už skoro 1 200 let a kde se podle některých dat staví nejdražší dálnice na světě? V posledních dvou letech stagnuje, v době nedávné ekonomické krize ale dostalo tvrdou ránu. Dnes ho táhne pozemní stavitelství (tedy především byty a kanceláře), zatímco objem inženýrských staveb klesá. Na vině je mimo jiné nízký počet vypsaných veřejných zakázek.

Budoucnost ve sdílení
Velký přehled toho, co už v Česku sdílíme

Vyrážíte na víkend? Možná si půjčíte cizí auto, ubytujete se v cizím bytě, v aplikaci si najdete volně stojící kolo na projížďku po okolí, cestou zpátky přisednete k někomu, kdo má stejnou cestu, a během ní vymyslíte vlastní projekt, na který začnete na internetu vybírat peníze. Ještě před pár lety to byla fikce, požitkům, které nabízí sdílená ekonomika, ale přichází na chuť čím dál více Čechů. Podívejte se, jaké služby jsou u nás dostupné a jakým tempem rostou.