Archiv

Bez obalu!
Jak recyklujeme odpad v Česku

Přes 77 % všech obalů, které se v Česku dostanou na trh, se následně také zrecykluje. Za jediný rok se v kontejnerech na tříděný odpad sejde téměř 800 tisíc tun obalových odpadů, ke kterým přibývají tuny dalšího papíru, plastu, kovu a skla. Na konci celého recyklačního řetězce pak může stát nové oblečení nebo hračky. Podle statistik třídí 72 % Čechů, možnost třídit má ale přes 99 % z nich.

Vzhůru nad Česko
Vývoj letecké dopravy v České republice

Dámy a pánové, právě jsme přistáli na Letišti Václava Havla v Praze/letišti Brno-Tuřany/letišti Leoše Janáčka v Ostravě/letišti Pardubice/letišti Karlovy Vary. Místní čas je 11 hodin a 23 minut, venkovní teplota 21 stupňů Celsia. Zůstaňte prosím připoutáni, dokud letadlo zcela nezastaví a světelné nápisy připoutejte se nezhasnou.

Dynastie Nováků
Příjmení v Česku a kde je hledat

Československý seriál z 80. let Dynastie Nováků sice vypráví jen o jedné rodině, stejně tak by ale mohl vystihovat i celé současné Česko. Právě příjmení Nováková a Novák jsou u nás totiž dlouhodobě nejčastější. Kolik ale chybělo, abychom žili pod dynastií Svobodů, Dvořáků nebo Procházků? Ve kterých krajích jsou Nováci přemnoženi? A kde byli naopak přemoženi? Vydejte se s námi po stopách nejtypičtějších českých příjmení!

Výdaje na vzdělávání
Češi jsou na chvostu OECD

Další školní rok je tady. Do českých škol se vydá přes 900 tisíc žáků základních škol, 400 tisíc středoškoláků, 300 tisíc studentů vysokých škol a dalších více než 40 tisíc studentů ze zahraničí. Přesto dáváme na školství jednu z nejmenších částek v rámci všech zemí OECD. Jaká část HDP míří do vzdělávání? Jaké známky mají čeští školáci, jaké vybavení školy a kolik je u nás učitelů? Školní analýza je tu!

Dovolená v Česku
Kam u nás jezdí cizinci a kam míří na tuzemskou dovolenou Češi

Je tomu už téměř dva roky, co jsme se podívali na zoubek především zahraničním turistům přijíždějícím do Česka. Tentokrát se - v době vrcholících dovolených - zaměříme nejen na turisty z ciziny, ale i na našince trávící své volné dny v tuzemsku. Zajímá vás, kde je nejvíce cizinců a kam jezdí naopak Češi? Kde se takový turista ubytuje a kde zůstane nejdéle? Směle do čtení!

Drtivý odpad
Kolik odpadu vyprodukujeme a co s ním v Česku děláme

Česká republika vyprodukovala v roce 2015 přes 37 milionů tun veškerých odpadů, tedy více než 3,5 tuny na každého svého obyvatele. Kde odpad vzniká, co všechno Češi vyhodí nebo jak se svým odpadem nakládají? Podívejte se na novou analýzu Česka v datech. Odpady totiž už dávno přestaly být tématem jen pro ekology. Namísto toho se staly předmětem politických debat a pro některé i výnosným byznysem.

Veď mě dál, cesto má
Turistické a cykloturistické trasy v Česku

Pokud byste měli vybrat jednu věc, ve které Češi vynikají téměř nad všemi ostatními národy, zřejmě byste jmenovali pivo, o něco méně dnes už asi hokej. Je tu ale ještě jeden fenomén, který nám mohou závidět po celém světě. Objevíte ho snadno - stačí vzít do ruky kteroukoli turistickou mapu a začít prstem „cestovat” po síti červených, modrých, zelených, žlutých a dnes už i fialových linií. Ano, jde o unikátní síť turistického značení, ke kterému v poslední době přibývá i hustá síť cyklotras.

Kam na film pod hvězdami
Letní kina v českých městech

V roce 2016 navštívilo „klasická” česká kamenná kina přes 15,5 milionu diváků. Jen za první čtyři měsíce letošního roku to pak bylo přes 5,3 milionu lidí, více než dvě třetiny z nich si pak pro sledování filmu zvolily multiplexy. Mají vůbec v dnešním Česku - kde navíc od roku 1989 klesl počet návštěvníků kin na čtvrtinu - příležitost prosadit se letní kina? Odpověď je kladná! Letních kin je u nás stále dostatek a mezi oblíbenou zábavu patří nejen na menších městech, ale populárními se znovu stávají třeba i v Praze. Podívejte se s námi na velký přehled letních kin v krajských městech, ať vám žádné představení neunikne!

Zakázané Česko
Místa, kam nesmí vstoupit noha obyčejného člověka

Rozloha naší republiky je 78 866 kilometrů čtverečních. Přibližně 2 % jejího povrchu zabírají vodní plochy a na pevnou zem tak připadá zhruba 77 289 km2. Přemýšleli jste ale někdy, na jakou část z této rozlohy smí vstoupit noha obyčejného člověka? Pojďte se s námi podívat do hlubin dolů i na vrcholky hor. Na místa, kde dobrou noc dávají vlci, tanky nebo obří rypadla. Na Česko zakázané, chráněné i zničené.

Né, pětku né
Čeští školáci dnes vědí víc než před deseti lety

Známé rčení praví, že jablko nepadá daleko od stromu. Nepopisuje přitom povětrnostní podmínky ovocných sadů v Polabské nížině, ale podobnost rodičů s jejich potomstvem. Že se nemýlí, to potvrzuje i aktuální průzkum projektu Kalibro, který srovnával znalosti žáků 5. tříd základních škol dnes a před deseti lety. Ukazuje se totiž, že vzdělání rodičů má na výsledky jejich dětí poměrně značný vliv. V jakém předmětu se tento fenomén projevuje nejvíc? A jak vůbec dopadli čeští páťáci v porovnání se svými kolegy před deseti lety? Usedněte do lavic a čtěte!